Bontás nélküli ablak csere
Bizonyára hallottak már erről a módszerről, de most részletesebben bemutatjuk Önöknek.
Mikor válasszuk ezt a módszert
Akkor érdemes ezt a módszert választani, ha pénzt és időt szeretnénk megspórolni, de a régi tokot sem tesszük tönkre ezzel. Korhadt tok esetén ez semmiképpen sem ajánlott.
Hagyományos módszer régi belvárosi lakások bejárati ajtóinak cseréjekor, a méretre gyártott bejárati ajtókat a régi tok fölösleges darabjainak eltávolítása után, a tok mögé építjük be.
Ilyenkor a régi ácsolt tokszerkezet a helyén marad, hiszen ha eltávolítanánk, egy ugyanolyan méretű és formájú tokszerkezetet kellene legyártani, ami ugyan esztétikusabb megoldás, de így költségesebb is és a tok visszaépítése után esetleg plusz kőművesmunkát is jelentene.
Hasonló probléma lehet a homlokzati nyílászárók cseréje, hiszen itt nem csak a nyílászárók méretéből adódó problémával találkozunk , hanem az állandóan jelenlevő omlásveszéllyel. Gyalogosforgalom, parkoló autók.
Ebben az esetben szerencsésebb választás a fa nyílászáró, hiszen sokkal jobban lehet igazodni a régi nyílászárók stílusához, különösen igaz ez ha műemléki védelem alatt álló épületről van szó.
Hogyan zajlik az egész folyamat?
- 1 Amennyiben régi gerébtokos ablakról van szó, az új nyílászáró méretét a régi tok belmérete határozza meg, ettől 1-2 cm-el kisebbre kell méreteznünk a fa nyílászárót, hiszen a régi tok nem minden esetben, áll már vízszintesen , függőlegesen.
- 2 Az új szerkezetű hőszigetelt fa nyílászárók, műanyag nyílászárók vastagabb tokkal, és nyíló szárnyakkal kerül legyártásra, így azokat a tokra építve pár centiméterrel csökkentik a látható üvegfelületet. Ez kis méretű ablakoknál lehet zavaró.
- 3 Ha a régi ablakunk kétszárnyú volt, és helyette esetleg egyszárnyú nyíló bukó ablakot építünk be, nőhet is az alakfelület. Ez régebbi gyakran túlságosan is tagolt ablakcseréknél jelenthet előnyt.
- 4 A régi tokról eltávolítjuk a felesleges osztókat, diópántokat. Az új nyílászáró a régi ablakunk külső ablaksorának síkjába kerülnek.
- 5 Fa nyílászárók esetében lehetőség van az új tok külső részébe belefalcolni régi ablak formáját, így a régit tok kívülről akár teljesen el is takarható. Műanyag ablakoknál sajnos látszik, vagy kis derékszögű takarókkal elrejthető.




Fa nyílászárók esetében lehetőség van az új tok külső részébe belefalcolni régi ablak formáját, így a régit tok kívülről akár teljesen el is takarható. Műanyag ablakoknál sajnos látszik, vagy kis derékszögű takarókkal elrejthető.
Kevésbé esztétikus megoldás, funkcióját tekintve semmilyen hátrányt nem jelent.
Műanyag ablakcserénél a régi tok elburkolása, műanyag párkánnyal, műanyag takaróelemekkel történhet, vagy szintén gipszkartonozással.
Mielőtt döntene, mindenféleképpen kérje ki szakember véleményét, mert hiába jó ez a megoldás, nem mindig ezt javallott választani.